Współczesna protetyka daje osobom po amputacjach kończyn całkowicie nowe możliwości w powrocie do sprawności. Kiedy najczęściej stosowana jest sztuczna noga i proteza rąk?

W jakich sytuacjach przeprowadza się amputację?

Amputacja jest zabiegiem służącym do usunięcia narządu albo jego części. W większości przypadków prowadzona jest amputacja kończyny.

Odjęcie kończyny traktowane jest jako ostateczność, gdy inne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Dodatkowo przeprowadzana jest ona tak, aby w jak najwyższym stopniu oszczędzić kończynę.

Najczęstsze przyczyny amputacji:
– Poważne urazy,
– Ciężkie niedokrwienie, na przykład spowodowanie stwardnieniem tętnic, miażdżycą,
– Nowotwory kości i innych tkanek kończyny,
– Poważne zakażenia,
– Odmrożenia,
– Martwica.

Kiedy można zacząć korzystać z protezy kończyny?

Gdy konieczna jest amputacja nogi lub ręki, wówczas można zastosować protezy kończyn. Obecnie do wyboru jest szeroka gama protez, które łączą w sobie funkcjonalność wraz z estetyką.

Rodzaj protezy dobierany jest indywidualnie do potrzeb użytkownika. Aktualnie bardzo popularna jest proteza nogi modularna. Składa się z połączonych ze sobą modułów, które mogą być łatwo wymieniane i dopasowywane do wymagań.

Coraz większym powodzeniem cieszą się też nowoczesne protezy bioniczne. Mogą być one wykonane jako proteza ramienia, ręki, nogi, pozwalając na uzyskanie doskonałych efektów funkcjonalności i precyzji.

Gdzie zamówić protezę kończyny górnej lub dolnej?

W przygotowywaniu protez na indywidualne zamówienie zajmują się zakłady protezowania – firmy oferujące kompleksową obsługę w ramach przygotowania protezy kończyn na zamówienie klienta według jego indywidualnych wymagań. Proteza może być również dofinansowana przez NFZ – sprawami formalnymi zajmie się zakład.

Wybór odpowiedniego zakładu protezowania ma bardzo duże znaczenie dla efektów tego złożonego procesu, jakim jest wykonanie protezy. Przy jego poszukiwaniu warto zwrócić uwagę na rodzaje protez, jakie dostępne są w zakładzie, jego doświadczenie w branży oraz opinie klientów, które można obecnie znaleźć również w internecie.