Wada stóp jak płaskostopie często dotyka dzieci i wymaga wtedy odpowiedniego leczenia. W jaki sposób ją rozpoznać? Jak wygląda leczenie płaskostopia dziecięcego?

Płaskostopie dziecięce – co to jest?

Płaskostopie to wada stóp polegająca na zniekształceniu stopy poprzez obniżenie jej sklepień. Płaskostopie może być poprzeczne albo podłużne w zależności od miejsca obniżenia sklepień fizjologicznych w anatomii stopy.

Nie zawsze płaskie stopy u dziecka są powodem do niepokoju. Ze względu na rozwój stóp u dzieci występuje tzw. płaskostopie fizjologiczne, które z czasem mija. Zwykle widoczne jest ono do 4-5 roku życia dziecka.

Płaskostopie u dziecka – objawy

Gdy po 5 roku życia u dziecka nadal widoczne jest płaskie sklepienie stóp, wówczas warto udać się do specjalisty.

Płaskostopiu u dziecka mogą towarzyszyć objawy jak:
– chodzenie na palcach
– bóle stóp i stawów kolanowych
– wychylenie na zewnątrz pięt
– skierowanie stóp do środka podczas chodu
– asymetria w układaniu stóp
– układanie kolan w kształt litery X
– trudności w chodzeniu

Jak leczyć płaskostopie u dziecka?

Leczenie płaskostopia u dzieci prowadzone jest dwutorowo – to odpowiednie ćwiczenia na płaskostopie dla dzieci oraz wkładki i obuwie, które pomagają we właściwym ukształtowaniu stópek.

Ćwiczenia na płaskostopie organizowane są w placówkach medycznych. Można także udać się prywatnie do fizjoterapeuty i ćwiczyć samemu z dzieckiem w domu. Ważna jest systematyczność.

Z kolei wkładki i buty na płaskostopie dla dzieci powinny być dopasowane indywidualnie przez specjalistę, dlatego nie należy kupować ich samodzielnie. Ortopeda albo fizjoterapeuta wskaże, jakie wyroby ortopedyczne wybrać dla dziecka, aby uzyskać najlepsze efekty w poprawie pracy stóp.

Specjalne wkładki ortopedyczne i ortopedyczne buty dla dzieci z płaskostopiem można kupić w sklepach medycznych.